Tematem prac z cyklu „Face to face” jest refleksja nad kondycją sztuki, człowieka, artysty. Zestawione tu są ze sobą parami portrety postaci ze świata sztuki, sportu, biznesu, postaci fikcyjne a także wydarzenia lub pojęcia. To porównanie, tytuł i dołączony opis o charakterze encyklopedycznym, sugerują widzowi łączącą bohaterów ścieżkę skojarzeń.
Roman Opałka – (1931 – 2011)
Mieszkający we Francji polski artysta konceptualny.
Jego najsłynniejsze dzieło to cykl Opałka 1965 /1 – ∞. Artysta białą farbą zapisywał na płótnie szeregi liczb. Początkowo robił to na czarnym płótnie, zmienił je następnie na szare a od 1972, stopniowo, z każdym obrazem rozjaśniał używane tło. Każdą liczbę dodatkowo wymawiał, nagrywając je na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał swoje zdjęcie portretowe z widocznymi oznakami starzenia. Cykl ma symbolizować przemijające życie i z założenia Opałka malował przemijanie własnej egzystencji aż do śmierci. Według Opałki celem jego malarstwa było utożsamienie sztuki i życia.
Neo – (łac. nowy)
Hakerski pseudonim głównego bohatera filmu “Matrix”w reżyserii braci Wachowskich. Neo jest Wybrańcem mającym ocalić ludzkość od wiążących ją w sztucznym świecie maszyn. Tylko on może uchronić świat przed złym programem i zapobiec ostatecznej zagładzie ludzi, jednak aby to ucznić, Wybraniec musi sam umrzeć. Po przestawieniu liter w jego imieniu otrzymujemy słowo “one” – “jedyny” lub “Noe” – czyli biblijny wybawiciel ludzkości z potopu.
Marina Abramović – ur. 1946
Serbska artystka intermedialna. Jej twórczość jest związana w dużej mierze z miejscem jej pochodzenia, sytuacją na Bałkanach i z doświadczeniem XX wieku. Prace wideo często połączone są z aktywnością performance,
w których ciało artystki jest podstawowym medium i jednocześnie częstym tematem (body art). W 1997 zrealizowała nagrodzona Złotym Lwem na Biennale w Wenecji pracę Balkan Baroque, która była inspirowana wojną w byłej Jugosławii i odnosi się do bałkańskich czystek etnicznych.
Podczas 3 dni inauguracji Biennale w Wenecji Abramović, ubrana w biały kitel, na środku sali czyściła godzinami z resztek mięsa stos świeżych, wołowych kości śpiewając melodie bolesnego rytuału puryfikacji.
Roman Abramowicz – ur.1966
Znany z wystawnego, wręcz rozrzutnego stylu życia Roman Abramowicz jest jednym z najbogatszych ludzi świata. Uważa się go za najzamożniejszego człowieka urodzonego w Europie Wschodniej. Forbes wycenił jego majątek na 23,5 mld dolarów (w 2008 roku). Rosjanin do wielkiej fortuny doszedł w pierwszej połowie lat 90. Przez wiele lat był właścicielem firmy naftowej Sibnieft. Ma 41% udziałów w Ervaz. Ervaz posiada trzy największe zakłady stalowe w Rosji, i inne w Czechach i Włoszech. Abramowicz ma także swoje interesy w wydobyciu węgla i rud żelaza. Należał do tzw. grupy kremlowskiej za czasów Borysa Jelcyna a obecnie uchodzi za oligarchę luźno powiązanego z Kremlem.
American Dream
(ang., dosł. – amerykańskie marzenie senne)
Popularny slogan, hasło wyrażające ideały demokracji, równości i wolności, na których budowano USA. Często używa się go do określenia błyskotliwej amerykańskiej kariery tzw. “od pucybuta do milionera”, której uosobieniem stał się artysta pop-artu Andy Warhol.
Rosyjska ruletka
Gra hazardowa polegająca na przyłożeniu na zmianę z przeciwnikiem lufy rewolweru do własnej głowy i naciskaniu spustu broni, po wcześniejszym zakręceniu obrotowym magazynkiem (bębenkiem).
Od samobójstwa grę tą odróżnia prawdopodobieństwo śmierci. Prawdopodobieństwo śmierci przy jednym naboju w bębenku i każdorazowym zakręceniu wynosi – przy założeniu, ze standardowy magazynek mieści 6 naboi, co jest najczęstszym rozwiązaniem konstrukcyjnym rewolwerów – 16,6%. Istnieje odmiana ruletki polegająca na jednokrotnym zakręceniu bębenkiem i oddawaniu strzałów, kończąca się zgonem najpóźniej w szóstej partii. Grę najprawdopodobniej wymyślili carscy oficerowie (stąd nazwa).
Francis Bacon (1909 – 1992)
Brytyjski malarz – samouk. Zdecydowany przeciwnik abstrakcjonizmu w sztuce, popierał nurt ekspresjonistyczny. Uznawany jest za jednego z czołowych twórców malarstwa figuratywnego. Na początku tworzył w duchu surrealizmu i kubizmu, ale po 1950 wykształcił własny styl. Bacon był zafascynowany ludzką cielesnością w kontekście przemocy. Tematem jego obrazów był człowiek samotny, wyobcowany, upodlony, znajdujący w sytuacji zagrożenia. Zdeformowana postać, często z otwartymi w przerażającym krzyku ustami, przedstawiał w kontekście nadrealnych, perspektyw, nieokreślonej przestrzeni, sugestii klatek, dramatyzmu. Prace posiadają intensywne, żywe barwy. Wiele razy podejmował tematykę religijną (zwłaszcza motyw ukrzyżowania), inspiracją dla niego były prace Rembrandta, Grunewalda, fotogrfie i prasa. Wykonywał tez wiele portretów, w tym portrety swojego życiowego partnera George Dyera. Bacon prowadził bardzo barwne życie towarzyskie. Nie stronił od alkoholu i hazardu.
Wojciech Witold Jaruzelski (ur. 6 lipca 1923 w Kurowie)
Polski dowódca wojskowy, generał armii Wojska Polskiego, szef Głównego Zarządu Politycznego WP (1960–1965), szef Sztabu Generalnego WP (1965–1968), minister obrony narodowej (1968-1983), Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych na wypadek wojny. Stał na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wprowadziła na terytorium Polski stan wojenny (1981–1983), działacz partyjny i państwowy, polityk, członek Biura Politycznego KC PZPR (1971-1989), I sekretarz KC PZPR (1981–1989), poseł na Sejm PRL, prezes Rady Ministrów PRL (1981–1985), Przewodniczący Rady Państwa PRL (1985–1989), Prezydent PRL (1989) i Prezydent RP (1989–1990). Ponosi odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za wiele krwawych wydarzeń w historii powojennej Polski. W związku z tym został oskarżony o przestępstwa polegające na tzw. ”sprawstwie kierowniczym”, z których najbardziej znane to krwawa masakra robotników w grudniu 1970 roku oraz wprowadzenie 13 grudnia1981 w Polsce stanu wojennego. Został odznaczony kilkudziesięcioma medalami i orderami państwowymi zarówno w Polsce jak i za granicą.
Pablo Picasso
(ur. w 1881 w Hiszpanii, zm. w 1973 we Francji)
Malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów wszechczasów. Twórczość Picassa można podzielić na kilka etapów, z których najważniejszym wkładem w rozwój sztuki okazał się okres eksperymentów na bazie sztuki iberyjskiej i afrykańskiej. Geometryzacja formy i uproszczenia zapoczątkowały nurt zwany kubizmem. Z czasem forma w dziełach Picassa ulegała coraz większym, brutalnym deformacjom, by w okresie kubizmu analitycznego treść obrazu była możliwa do odczytania tylko na podstawie wnikliwej analizy. Jedynie drobne elementy wśród rozbitych na fragmenty, zgeometryzowanych płaszczyzn wskazywały na konkretna osobę lub przedmiot. Okres twórczości powojennej Picassa jest bardzo bogaty, różnorodny i nie poddający się klasyfikacji. Na tle sztuki XX wieku osobowość twórcza Picassa miała olbrzymi wpływ na każdą dziedzinę współczesnej plastyki. Od wielu lat Picasso znajduje się na czele większości rankingów najwybitniejszych artystów XX wieku.
Crashtest Dummy
Manekin do testów zderzeniowych. Odgrywa rolę statystycznego człowieka (pasażera lub pieszego) podczas symulowanych wypadków samochodowych tzw. crash-testów. Wyposażony jest w zestaw czujników mających na celu zarejestrowanie sił wywieranych na poszczególne części ciała w czasie uderzenia. Na podstawie potencjalnych obrażeń człowieka przyznawane są gwiazdki (od jednej do pięciu). Manekiny do testów zderzeniowych codziennie uderzają w różnego rodzaju przeszkody. Każde zderzenie poprzedzają dni dokładnych przygotowań. Manekin wytrzymuje około pięciu zderzeń zanim konieczna będzie jego ponowna kalibracja – proces, w czasie którego poddaje się go badaniom i dostosowuje do nowych testów. Dzięki możliwości naprawy manekinów i zastąpienia ich elementów są one prawie niezniszczalne. Niektóre modele liczą sobie już po 30 lat i wciąż są w użyciu. W tym czasie wzięły udział w setkach kolizji.
Mariusz Pudzianowski
Polski sportowiec ur. w 1977 roku w Białej Rawskiej. Wielokrotny mistrz świata w zawodach strongman.
Pseudonimy: Pudzian, Dominator, Pyton, Panek.
Pudzianowski trenuje sporty siłowe od 1990. W wieku 16 lat poraz pierwszy wystartował w Mistrzostwach Polski w wyciskaniu sztangi leżąc. Jego rekord wyniósł wtedy 160 kg. Dwa lata później wyciskał 205 kg. Potem jeszcze dziesięciokrotnie stawał na najwyższym podium MP. Trenuje także karate, kyokushin i boks. Ostatnio również sporo tańczył. Chętnie bierze udział w telewizyjnych show.
W latach 2000-2001 za pobicie Pudzianowski spędził 19 miesięcy w wiezieniu. Kilka lat później zorganizował w zakładzie karnym resocjalizacyjne spotkanie z więźniami, połączone z pokazem treningu siłowego.W 2005 roku Pudzianowski założył Szkołę Ochrony Fizycznej Pudzian Academy, która kształci przyszłych pracowników ochrony.
Cezary Bodzianowski
Urodzony w 1968 r. polski artysta performer. W latach 1988-1990 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1990-1994 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Mieszka w Łodzi, pracuje w różnych miejscach. Podobno wygrał w Lotto, co pozwoliło mu porzucić malarstwo na rzecz uprawiania bardziej wysublimowanej sztuki. Znany jest jako twórca zaskakujących pseudodadaistycznych akcji, które przeprowadza gdzieś w Polsce i na świecie. Czasami oglądają go tłumy gapiów, lecz czasami pozostaje niezauważony.
W 2004 otrzymał Paszport Polityki w kategorii “sztuki wizualne”.
Tomasz Musiał (ur. 7 grudnia 1974 roku w Częstochowie)
Artysta plastyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP w Łodzi.
W 2006 r. nagrodzony przez Alexander S. Onassis Public Benfit Foundation w Atenach w 1st International Competition for the Composition of Original Painting. Ponadto nagrody na XII Ogólnopolskim Salonie Plastyki
„EGERIA 2004” (2004), Nagroda Rektora ASP w Łodzi (2004), Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”(2008) oraz Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” w Szczecinie (2009). Laureat stypendium artystycznego Wojewody Częstochowskiego (1992) oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Częstochowy (1999, 2003). Autor dziesięciu indywidualnych wystaw malarstwa.
Udział w ponad 40 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
W 2010 r. uzyskał stopień doktora.
Robert Kubica (ur. 7 grudnia 1984 w Krakowie)
Polski kierowca wyścigowy W 2005 roku zdobył tytuł mistrzowski w cyklu World Series by Renault. Od sezonu 2006 startuje w wyścigach Formuły 1, dotychczas jako kierowca zespołu BMW Sauber. Od sezonu 2010 reprezentuje zespół Renault. Kubica jest pierwszym i jedynym w historii Polakiem startującym w Formule 1, stanął także na najwyższym stopniu podium podczas Grand Prix Formuły 1. Trzykrotny laureat Plebiscytu Przeglądu Sportowego (2. miejsce w 2006, 6. miejsce w 2007 i 1. miejsce w 2008). Laureat Trofeum Lorenzo Bandiniego za rok 2007. W 2009 roku Kubica utworzył zespół kartingowy RK Kart Team.
Yves Klein (1928 – 1962)
Francuski artysta konceptualny.
Jego sztuka miała charakter wybitnie eksperymentalny. Do tworzenia obrazów wykorzystywał działanie różnych chemikaliów a także wiatru, deszczu i ognia. Poszukując odpowiedniego koloru do swoich obrazów monochromatycznych wynalazł z grupa chemików kolor o odcieniu intensywnej ultramaryny, który opatentował w 1960 r. pod nazwa International Klein Blue (IKB).
Jacques Piccard (1922 – 2008)
Szwajcarski badacz i odkrywca.
W roku 1960 dotarł w statku głębinowym – batyskafie „Trieste II” do najgłębszego miejsca na Ziemi – na dno Rowu Mariańskiego (10 916 metrów).